ТЕЛЕКРИТИКА

Що не так із серіалом «Марк+Наталка»?

За 12 років Леся та Рома розучилися думати та повернулися до консервативних витоків

Суспільство

Взимку 2005 року в розпал Помаранчевої революції на екрани ICTV виходить перший україномовний ситком під назвою «Леся+Рома». Побутові стосунки легковажної рудоволосої дівчини і чарівного молодого чоловіка стають віддушиною для мільйонів українських телеглядачів, змучених нестабільною політичною ситуацією. Через 12 років комедійний серіал вирішили перезняти. Але щось пішло не так.


Здавалося б, і ситуація в країні значно гірша, ніж наприкінці 2004 року, – так само триває не лише політична, а й економічна криза. Саме непривабливою навколишньою дійсністю автори серіалу пояснюють задум повернути «домашній побут» на екрани телевізорів.

«У країні зараз усе погано й сумно: сніг, замети, військові дії. Нам здається, що глядачам не вистачає простих і зрозумілих історій зі звичайного життя, побачивши які, кожен може впізнати себе, посміятися, поіронізувати та просто отримати задоволення. Тому ми вирішили, що час додати нашому життю цього вогню. «Леся+Рома» завжди був хітом каналу ICTV. Це бренд, який ми любимо, навіть більше, це формат, який живе в усьому світі вже багато років. Зрештою, тема стосунків чоловіка та жінки просто не може бути неактуальною», – розповідала на початку весни під час презентації проекту керівник відділу розвитку контенту ICTV Анастасія Штейнгауз.

Анастасія Штейнгауз

Фото: соціальні мережі

І тут, звісно, не посперечаєшся. Сімейні стосунки у форматі ситкомов ще довго будуть у тренді. Але тоді чому, здавалося б, ідеальний з погляду сучасних викликів серіал не збирає навіть середню частку телеканалу ICTV, тоді як лише одну серію «Лесі+Роми» дивилися близько двох мільйонів українців по всій країні?

Культура

5 семейных сериалов октября

По-перше, варто визнати, що, як правило, адаптації, пародії або, ще гірше, – самопародії, успішними бувають рідко. Приклад цього – спроба «Нового каналу» спародіювати «Фабрику зірок» у проекті «Заспівай, якщо зможеш» у 2011 році, що за рейтингами навіть не наблизився до успіху «Фабрики».

По-друге, якщо вже й братися за таку тонку роботу, то варто максимально вивчити сучасні потреби аудиторії, тренди та формат стосунків у парі, який досить сильно трансформувався в суспільній свідомості за ці 12 років. Але, мабуть, у ICTV на це часу не було.

Хто такі Леся з Ромою і Марк із Наталкою?

Леся (Ірма Вітовська) і Рома (Дмитро Лалєнков)

Фото: кадр із серіалу

Марк (Марк Дробот) і Наталка (Наталія Кобізька)

Фото: кадр із серіалу

Коли ідея повернути Лесю і Рому тільки витала на телеканалі, Анастасія Штейнгауз підкреслювала, що зацікавлена ​​в пошуку акторів, які будуть особистостями, а не гратимуть Ірму Вітовську і Дмитра Лалєнкова, більш відомих нам як Леся і Рома. Сумнівалися автори серіалу тоді, схоже, у всьому. Навіть у тому, буде нова Леся рудою чи потрібно шукати абсолютно нові образи. У результаті, коли після тривалих кастингів у першому тизері з'явилася Наталя Кобізька, яку заради ролі перефарбували в рудий колір, стало ясно, що експериментувати канал не став.

_

_

Схожа історія вийшла і з Марком, якого грає один із найзатребуваніших останнім часом українських акторів, Марк Дробот («Сувенір із Одеси», «На краю любові», «Господиня»). Характер Марка практично один в один повторює відомого нам Рому. Виправдання цьому таке – мовляв, Дмитро Лалєнков за сюжетом ребута і є батьком Марка.

Марк Дробот, Наталя Кобізька та Дмитро Лалєнков

Фото: ICTV

Єдина відмінність героїв поки що в тому, що Рому часто можна було застати з книжкою в руках, – тим самим творець першої версії ситкому Олександр Даруга виправдовував певну скутість і серйозність героя.

Кадр із «Леся+Рома»

_

Марк же, за сюжетом серіалу, вважає за краще не читати. Читає в основному Наталка, але, судячи з усього, дарма. Свої знання вона не застосовує ні в розмові, ні в житті.

Кадр із серіалу «Марк+Наталка»

_

Чому Марк і Наталка розучилися жартувати?

Вдалий гумор – запорука успіху будь-якого комедійного продукту, чи то шоу, чи то серіалу. За ті 10 років, що глядачі не бачили «Лесю+Рому», у світі сталося чимало подій, які сьогодні досить успішно обігруються в таких рейтингових проектах, як «Ліга сміху», «Вечірній квартал» або «Дизель-шоу»  на ICTV. Гумор «Марк+Наталка» віддали в руки стендап-коміку з Рівного Павлові Євчуку та його команді.

Хто такий Павло Євчук? Про комедіанта відомо небагато. Цього року Євчук активно займається редакторською та сценарною роботою на ICTV, адаптуючи та вингадючи жарти на український лад, наприклад, у такому проекті, як «Копи на роботі». До цього, в 2016 році, Павло Євчук брав участь у проекті «Розсміши коміка» на «1+1». Жартував стендапер тоді ось так:

У цьому ролику, до речі, Паша радить, що, якщо перед чоловіком буде вибір – завести стосунки з жінкою чи купити собаку – чоловік повинен обов'язково вибрати останнє. Тому що, продовжує комік, якщо в собаку кинути м'ячем, вона не скаже після цього: «Ти що, баран?» Навіть більше, після собаки на килимі нібито залишається значно менше шерсті. (Серйозно?)

Приблизно на рівні жартів Павла в 2016 році сьогодні жартують у ситкомі «Марк+Наталка». Якщо певний снобізм Роми був швидше ситуативним і кожен глядач знав, що Рома насправді любить Лесю, то Марку іноді й справді хочеться порадити завести стосунки із собакою.

Кадр із «Леся+Рома»

_

Кадр із «Марк+Наталка»

_

Варто визнати, рівень сексизму та прославлення патріархальних стосунків у серіалі просто зашкалює. При цьому героїню, яку зіграла Наталія Кобізька, здається, взагалі за сценарієм не наділили вмінням міркувати, а єдиний функціонал Наталки – ревнувати, хотіти дітей і спілкуватися з Марком, як із дитиною.

Кадр із «Марк+Наталка»

_

Тут автори нового серіалу якраз втратили шарм безпосередньості та еротики, який був у «Лесі+Роми». До речі, у 2009 році тодішній орган контролю Нацкомісія з моралі навіть визнала одну серію домашнього ситкому занадто выдвертою і закликала зняти з ефіру.

Кадр із «Леся+Рома»

_

У «Марк+Наталка» еротики практично немає. Про секс герої говорять побіжно і наскільки асексуально, що іноді важко повірити в те, що у цієї пари взагалі буває секс. Взяти хоча б слово, яким Наталка називає статевий орган Марка – «дзюрик». Леся в далекому 2005-му називала його в рамках літературної мови – «член» або «пеніс».

Чому не допрацювали?

Перша команда, яка працювала над проектом: продюсер Олександра Лозинська, креативний продюсер Олексій Васильєв і режисер Максим Голенко

Фото: ICTV

У результаті замість серіалу вийшла досить дивна суміш. Можливо, річ у режисері. Адже для Гарика Бірчі («Віталька») «Марк+Наталка» – дебют. До речі, спочатку серіалом мав займатися один із найзатребуваніших театральних режисерів України – Максим Голенко. Але, мабуть, не склалося. На презентації проекту, яка відбулася в березні цього року, Голенко чесно зізнався журналістам, що братися за ребут такого відомого проекту, як «Леся+Рома» йому «стрьомнувато».

Тоді колеги втішали Максима тим, що саме він був задіяний у зйомках останніх серій «Лесі+Роми», мовляв, кому ж краще знати кухню ситкому. Однак уже в липні на ICTV повідомили, що проект передано до рук Гарика Бірчі.

Усі ми запам'ятали Бірчу в ролі Вітальки

Скільки буде сезонів і серій у ситкому «Марк+Наталка» поки невідомо. На момент написання статті на телеканалі ICTV вийшло 16 серій. Перша серія ребуту (вівторок, 25 вересня, 17:40) зібрала 7,3% за аудиторією 18–54 (50k+), друга того ж дня – 4,4%. П'ятничні серії вселили дещо більше оптимізму – 8,3% і 5,4% відповідно. На другому тижні показники впали в середньому до 6,5% частки.

Нагадаємо, прем'єра серіалу відбулася 25 вересня.

Статті до теми

Главное в разделе

Суспільство

Горів новий телеканал Мураєва

Суспільство

Заручник образу Трампа: аудиторія відвернулася від нового шоу Алека Болдвіна

Популярное на ТелекритикеБізнес

Новий телеканал Мураєва матиме назву «Наші». Старт 7 листопада. ОНОВЛЕНО

Дуся

Ведуча «Ранок з Україною» роздяглася для Playboy та зізналася, що любить ранковий секс

Дуся

Забудьте «Олю» якнайшвидше: «Новий канал» та «Квартал 95» готують нестандартне гумористичне шоу

Бізнес

Велике зламування: як Китай проникав у американські мережі через мікрочіп (частина 1)