ТЕЛЕКРИТИКА

Ісламісти, масони і Симоненко: чим українські ЗМІ дивували населення

5 найдивніших сюжетів і матеріалів за версією «Телекритики»

Суспільство

У червні 2018 року Незалежна медійна рада видала збірник порад, висновків і рекомендацій для Нацради з питань телебачення і радіомовлення та інших органів влади, щодо різних відверто сумнівних сюжетів і матеріалів в українських ЗМІ. Як з точки зору чинного законодавства, так і в плані журналістської етики.


Повний текст збірника можна почитати  тут. Абсолютна більшість кейсів там цілком серйозні, і потребують відповідної реакції державних органів. Ми ж вибрали зі збірки п'ять найбезглуздіших і найдивніших сюжетів, матеріалів і способів подання інформації.

Ефірна вольниця

_

_

Передача «Легенди карного розшуку» йде на каналі НТН вже давно, нові випуски продовжують виходити й зараз. Кожен випуск присвячений детективним і кримінальним історіям у СРСР 30-50-х. Ведучий розповідає ці історії в досить екзотичному антуражі, який нагадує кабінет справжнього чекіста, що підтверджує портрет Фелікса Едмундовича Дзержинського в кадрі. Зараз, правда, портрет прибрали.

Втім, навіть не антураж передачі лякає, а те, що ведучий Євген Сальников, як правило, не посилається на документи та інші історичні джерела. Достовірність історій, само собою, залишається на совісті авторів передачі.

Скарга в Незалежну медійну раду надійшла на конкретний випуск «Легенд карного розшуку» під назвою «Кривава вольниця». У цій серій ведучий особливо запекло таврував «бойовиків ОУН-УПА», «бандерівців і їхніх пособників». Звичайно, кожен має право на свою думку, але якщо автори передачі твердо вирішили продемонструвати свою симпатію до НКВД всій країні і загравати з тоталітарною естетикою, то могли хоча б потурбуватися про підтвердження своїх історій джерелами. Інакше така передача перебуває поза журналістською етикою.

Повернення Петра

_

_

У 2016 році телеканал «Гамма» фактично припинив своє існування. Ліцензію на мовлення йому не продовжили, він тимчасово перейшов у онлайн, влаштовуючи трансляції на своєму сайті, але зараз і сайт опинися «на реконструкції». І все це сталося через те, що на каналі «Гамма» регулярно із запальними промовами виступав лідер нині забороненої Комуністичної партії України Петро Симоненко.

Петро Миколайович, не добираючи слів, таврував усіх свої політичних опонентів як бандитів і фашистів, розпалював ненависть і закликав до повалення конституційного ладу. Тому його передача «Опозіційна думка» і стала приводом для позапланової перевірки телеканалу «Гамма».

Навіщо ж це було потрібно телеканалу? Хто за здорового глузду та ясної пам'яті пустить у ефір передачу лідера забороненої партії, відомого своїми проросійськими поглядами? Відповідь проста: його син. Керівником ТОВ «Гамма-Консалтинг» та генеральним директором каналу є Андрій Петрович Симоненко. Що, на думку Незалежної медійної ради, саме по собі тягне на прояв медійної корупції.

Джихад у Одесі

_

_

Майже рік тому, у вересні 2017 року, одеситів лякали радикальним ісламізмом. У ефірі ТОВ «ТРК "Андсер"», а потім і ТОВ «ТРК Міський телеканал» показали сюжет про відомого бізнесмена, сирійця Аднана Ківана. З цього сюжету глядачі могли зробити висновок, що Ківан давно став на шлях мученика за віру, пов'язану з ІДІЛ і мріє змусити Одесу жити за законами шаріату. У якийсь момент його навіть назвали «радикальним ваххабітом», хоча це погано поєднується зі звинуваченнями у зв'язках з ІДІЛ або Башаром Асадом, якщо підійти до питання з релігієзнавчої точки зору. Просто таке страшне слово «ваххабіт» – з телеефірів часів Чеченської війни.

Незалежно від віросповідання Аднана Ківана, джерел його доходів і його особи в цілому, цей сюжет цілком однозначно порушує ст. 6 Закону України «Про телебачення і радіомовлення», оскільки розпалює релігійну ворожнечу і ненависть. Лякати одеситів джихадом і шаріатом – це, звичайно, оригінальна ідея, але краще такого не робити.

Масонська змова у Чорткові

_

_

Цікавий випадок стався цього року в місті Чорткові Тернопільської області. Місцева газета «Чортківський вісник» раптово опублікувала матеріал під промовистим заголовком «Жиди чи євреї?». Матеріал був своєрідною збіркою усіх найбанальніших суспільних стереотипів і забобонів про євреїв, яким не місце в розвиненому суспільстві. Мар'яна Полянська, яка його й написала, звинуватила євреїв у захопленні влади, різноманітних змовах і підступах.

Скандал почався в українському сегменті Facebook після того, як туди потрапила фотокопія статті. Виявилося, що газета «Чортківський вісник» – це і є сама Мар'яна Полянська, яка викупила газету з комунальної власності, взявши під цю справу кредит. Прагнення молодої журналістки розвивати місцеву пресу безумовно похвальне, ось тільки, чим Мар'яні не догодили євреї, з'ясувати так і не вдалося.

Зараз «Чортківський вісник» продовжує виходити, але більше таких скандальних матеріалів не друкує. Принаймні поки що. Втім, стежити за публікаціями газети все-таки варто, адже нещодавно її логотип змінився на більш готичний і нордичний. Тож, можливо, боротьба з єврейськими та масонськими змовами в Чорткові триває.

Пустився берега

_

_

28 лютого 2016 року назавжди увійде в історію українського телебачення. Саме цього дня в прямому ефірі вперше готували наркотичні речовини. В ефір на каналі NewsOne вийшов перший випуск передачі «Трафік з Ківою». І здивовані глядачі побачили, як тодішній начальник департаменту з наркобезпеки МВС Ілля Ківа провів майстер-клас із виготовлення наркотиків з підручних засобів.

Робив він це, звичайно, не сам, а за сприяння двох наркозалежних підлітків, яких потім за виготовлення наркотиків сам і затримав. Навіщо був потрібен цей цирк, і як він допоміг боротися з поширенням наркотиків – складне питання. Ілля Володимирович Ківа – це людина-загадка, поки ще не міжнародно відомий, але це справа наживна. 

А нам залишається тільки констатувати слідом за комісією, що ця передача не має нічого спільного ні з професійними, ні з етичними стандартами журналістики. 

Статті до теми

Главное в разделе

Суспільство

У Китаї робот почав читати новини в прямому ефірі. ВІДЕО

Суспільство

Активісти заявили про нову спробу в Раді обмежити свободу слова

Популярное на ТелекритикеБізнес

Провайдери, мовники і «Зеонбуд»: відсутність регуляції і запуск платного пакету ефірної цифри

Бізнес

Pay TV vs Free TV. Як телегрупи створюють ринок Pay TV і чому 2019 рік буде переломним

Дуся

Сушко написала прощальний пост

Дуся

Лігачова звільнила журналістку після 8 років роботи. Остання пожалілася на спроби цензури і «психологічний пресинг»