ТЕЛЕКРИТИКА

Що таке постправда і альтернативні факти, і чому всі про них говорять

Дискусії журналістів на Mezhyhirya Fest 2017

Освіта

Журналісти-розслідувачі з The Washington Post, CNN та OCCRP пояснили під час Mezhyhirya Fest, що таке постправда і як вона впливає на роботу ньюзрумів у США, Чехії, Британії та інших країнах.


Темі постправди і альтернативним фактами як реальності, в якій доводиться працювати сучасним журналістам у всьому світі, була присвячена конференція журналістів-розслідувачів Mezhyhirya Fest, яка проходила 10-11 червня в колишній резиденції екс-президента Віктора Януковича в Межигір'ї.

Поняття альтернативних фактів ввела в ужиток команда президента США Дональда Трампа. Зокрема, коли журналісти з пулу Білого дому звинуватили Шона Спайсера (прес-секретаря президента) у брехні, радник Трампа Келліенн Конуей заступилася за колегу і сказала, що той не брехав а наводив «альтернативні факти». Так, зі слів Спайсера, церемонія інавгурації Дональда Трампа була найпопулярнішою в історіі, тоді як ЗМІ публікували фотографії з порожніми місцями біля Капітолію.

Слово ж «постправда» (post-truth) стало словом 2016 року за версією Оксфордського словника. Воно, як пояснюють співробітники компанії, "описує обставини, в яких об'єктивні факти менш важливі для формування громадської думки, ніж звернення до емоцій і особистих переконань". Це не нове слово, воно було використане в такому значенні ще в 1992 році, але актуалізувалося в 2016-му під час референдуму Brexit у Великій Британії і президентських виборів у США.

Фото: Paul Sableman

"У Штатах ми граємо з альтернативними фактами в догонялки", – зазначила редактор CNN Емма Лейсі-Бордо. З її слів, вона вперше почула цей термін у січні 2017 року після інавгурації Дональда Трампа. Журналіст відділу розслідувань The Washington Post Скотт Хайям зазначив, що, хоча цей термін і новий, та політики і представники бізнесу в Америці вже багато років говорять неправду, а в інтернеті поширюються конспірологічні теорії. З його слів, альтернативні факти або просто фейкові новини особливо стали популярними завдяки розвитку соцмереж.

Політики часто намагаються публічно викрити журналістів у брехні, але довести цього не можуть. "Дональд Трамп постійно каже, що наші ЗМІ дають фейкові новини, однак при цьому його представники лише один раз попросили виправити неточність у наших репортажах. Це коли The Washington Post написала, що Трамп дав прес-конференцію в кущах, а президент виправив, що він був серед кущів, а не в них. Ось і всі фейки", – зазначив Хайям.

Скотт Хайам і Емма Лейсі-Бордо

Політикам легко брехати, тому що більшість щоденних газет належить олігархам у політиці, зазначає журналіст чеського тижневика Respekt Ондрей Кундра. "Я вже 15 років працюю над розслідуваннями діяльності злочинних груп по всьому світу. І я помітив, що після 2000 року представники дуже багатьох груп, які були залучені в міжнародні злочини (торгівля наркотиками і т. ін.), працюють політиками і все більше і більше купують ЗМІ. Ці ж ЗМІ потім почали давати фейковий новини проти інших людей", – додає виконавчий директор OCCRP у Румунії Пол Раду. Раду працює зараз у Латинській Америці і каже, що фейків у ЗМІ в регіоні чимало.

Незалежних ЗМІ стає все менше, через що журналісти часто йдуть в маленькі недофінансовані видання, яким легко підсунути якийсь фейк. "У Чехії зараз 15-20 анонімних проросійських сайтів і більшість із них дуже проактивні і поширюють дезінформацію, яку читають близько 25% населення. Для них ці ЗМІ є першоджерелом. Але є ми для інших 75%, і від нашої роботи дуже багато залежить", – каже Ондрей Кундра.

Виконавчий директор OCCRP Петро Померанцев у свою чергу розповів про журналіста-розслідувача, з яким він познайомився кілька тижнів тому в одному з міст Скандинавії: "Я не можу говорити, де це відбувалося, і називати ім'я людини, оскільки це небезпечно для його життя. Він молодий хіпстер з країни з недоробленою демократією, як Україна часів Януковича.

Він журналіст-розслідувач і знайшов документи, які доводили корупцію президента. Після публікації його матеріалу влада країни назвала всі докази фейком. У результаті хлопцю дали термін 30 років, потім знизили його до 7 років. Він живе в тій самій країні і змирився з тим, що його посадять. А там дуже суворі в'язниці.

Але він спокійний і каже, що повинен це зробити. Я ніяк не міг збагнути, чому. Адже він не якийсь герой, не дисидент, він просто спокійно змирився. Але для нього це спосіб показати правду, тому що сісти в тюрму – це не фейк. Він живе в світі, де все ставиться під сумнів".

Статті до теми

Теги

Главное в разделе

Популярное на ТелекритикеДуся

День вишиванки: як українські медійниці в традиційному вбранні красувалися

Дуся

Показала більше, ніж варто було: американська телезірка вийшла на червоний хідник в Каннах без білизни

Суспільство

«Геніальна і страшна»: червнева обкладинка National Geographic стала вірусною

Бізнес

Скільки заробляють журналісти в Україні