ТЕЛЕКРИТИКА

Анджеліна Фуско: «Конфлікт не завершується в новинах, він і далі живе в усіх учасниках подій»

Британська журналістка – про психологічні травми серед журналістів

Освіта

Анджеліна Фуско працює тренером та викладачем для журналістів у проекті Колумбійського університету DART Center for Journalism and Trauma. У неї 30-річний досвід роботи на BBC (остання посада – редактор теленовин BBC у Північній Ірландії, висвітлювала питання насилля та суспільної напруженості). На майстер-класі у школі журналістики УКУ Фуско розповіла про те, що таке журналістська травма та як запобігти професійним стресам.


Травми журналістів

Багато хто вважає, що травми та стреси виникають лише внаслідок конфліктів, воєн, стихійних лих, ДТП, пожеж, зґвалтувань та правових утисків. Та потерпати від стресу можна і через буденні речі.

Те саме і в журналістиці: працівники медіасфери зазнають стресу і отримують психологічні травми просто через спілкування із травмованими людьми. І таким журналістам часто потрібна психологічна допомога.

Саме поняття травми означає потрапляння під безпосередній вплив травматичних подій. Це відбувається, коли людина відчуває страх, відразу або безпорадність. Це може бути пов’язано із відчуттям загрози для здоров’я чи доброчесності людини.

Особливо зазначене стосується солдатів і журналістів. Наприклад, під час військових подій солдати змушені бути жорстокими навіть тоді, коли це суперечить їхнім моральним та етичним принципам, внаслідок чого й виникає так звана травма доброчесності. Журналісти ж потерпають через страх і безпомічність.

Фото: Ірина Роговик, УКУ

Щоб отримати травму, не обов’язково перебувати на місці подій. Журналісти складають історії з різних частинок і повинні пам’ятати про певні ризики під час такої роботи. Наприклад, журналіст може «загубитися» у власній історії, через те, що дуже сильно заглибиться у неї. Тому необхідно вчасно ставити запитання і робити паузи, інакше можна закритися у собі.

Шантаж і зовнішній тиск на журналістів, законодавчі та репутаційні загрози – також ризики отримання травми. Тому, наприклад, під час розслідування справи, яка стосується політика, журналіст має неодмінно пересвідчитися, що має всі необхідні і обов’язково перевірені факти. Він також має знати, що може розраховувати на необхідну підтримку у разі судового провадження.

У конфліктах слід подавати різні точки зору, хоча це може зазнати критики і завдати журналістові шкоди. Бувають ситуації, коли потрібно написати про вбивство і вислухати людину, що його скоїла. Тут важливо зрозуміти, чому варто висвітлювати обидві точки зору. І навіть такому негативному герою журналіст може співчувати.

Цього слід уникати, необхідно навчитися відділяти себе від історій своїх героїв, щоб не зазнавати стресу. Під час роботи з травмованими людьми, наприклад з біженцями, слід усвідомлювати, що у світі багато ненависті та насилля.

Фото: Ірина Роговик, УКУ

Травми від журналістів

Журналісти під час навчання практично не отримують знань з психології, яких їм не вистачає у подальшій роботі, зокрема у разі спілкування з травмованими людьми. Через це виникає багато складнощів, оскільки журналісти не знають, як не травмувати героя ще більше і як захистити себе.

Персонажі іноді переконані, що журналіст працює заради них і не розуміють, чому інтерв’ю, яке тривало 4 години, скорочують до двох хвилин, вважаючи, що вся історія має бути опублікована. Тому слід бути чесними і зазначати заздалегідь, що не все інтерв’ю буде оприлюднене.

Траплялися випадки, коли після травми та численних інтерв’ю герої скоювали самогубство. Це ставалося через відчуття самотності, яке наставало після того, як журналіст йшов. Ваші герої могли зазнати неймовірного болю, і якщо вони погодились на спілкування, їх потрібно вислухати і дати трохи більше часу, щоб вони змогли пережити це. Адже після опитування журналіст йде, а постраждалий залишається на самоті.

Герої інтерв’ю мають відчувати, що їхня довіра не була даремною. Адже конфлікт не закінчується тоді, коли про нього перестають писати в новинах, він продовжує жити разом з учасниками подій.

Теги

Главное в разделе

Освіта

Заробляємо на контенті: майстер-клас від Олександра Козаченка

Популярное на ТелекритикеДуся

Спасибі, вільна: телеведучу звільнили під час прямої трансляції шоу

Культура

«Хай в них очі нах**н повилазять»: вийшов український трейлер нового фільму з Кевіном Спейсі

Бізнес

У зйомках «Захара Беркута» візьмуть участь маловідомі продюсери з Голлівуду

Освіта

Лідія Таран та її соціальний проект навчать українських дітей мріяти