ТЕЛЕКРИТИКА

Кайдаші, «Кіборги» та самурай Тарас Шевченко

10 фільмів, які є лідерами в конкурсі патріотичного кіно від Мінкульту

Культура

Учора Міністерство культури оголосило результати другого етапу конкурсного відбору кінопроектів патріотичної спрямованості. «Телекритика» розбирає – хто, що й почім – десятку лідерів оголошеного лонг-листа.


Багатостраждальний «Максим Оса» за коміксом Ігоря Баранька, на жаль, не ввійшов навіть у перші 50 позицій списку. Не потрапила в десятку й запланована екранізація роману Софії Андрухович «Фелікс Австрія». Але серед лідерів однаково є гучні проекти.

1

Телеверсія фільму «Кіборги»

_

_

Середній бал: 50,37

Виробництво:«Ідас Філм»

Потрібно з бюджету: 1,5 млн грн

Півроку тому ми вже писали про те, що на ТБ вийде не тільки повнометражна версія «Кіборгів», а й чотирисерійний телефільм. Початковим варіантом історії про захисників Донецького аеропорту був саме сценарій чотирисерійніої версії, з якого, як пояснювали творці фільму, було згодом створено сценарій повного метра. Автори телевізійного проекту обіцяють до 60% нового матеріалу і кажуть, що більшість його вже змонтовано: залишилися тільки косметичні правки, для внесення яких якраз і потрібні 1,5 млн грн із держбюджету.

2

«І будуть люди»

_

_

Середній бал: 46,87

Виробництво: FILM.ua

Потрібно з бюджету: 10,5 млн грн

Багатосерійна екранізація роману Анатолія Дімарова «І будуть люди» (1964–1977) – це не тільки чергова драма про події першої половини XX століття, а й своєрідне відновлення справедливості. Річ у тім, що хоч переклад книги російською і публікувався в СРСР великими накладами, сама вона при цьому зазнала нещадної цензури. Гірка іронія: поки Дімаров писав про те, як радянська влада вилучала у людей хліб, у нього самого вилучали цілі розділи: з двотомника зникло близько 300 сторінок. Сценарій для серіалу створював письменник Тарас Антипович, відомий завдяки апокалиптично-антиутопічним романам «Хронос» і «Помирана», а режисером виступить Тарас Ткаченко («Гніздо горлиці»). Сподіваємося, що їм вдасться доказати те, що сам Дімаров, який помер у 2014 році, так і не встиг.

3

«Один день і все життя»

Левко Лук’яненко

Кадр з фільму С. Буковського «Україна. Точка відліку»

Середній бал: 46,83

Виробництво:«Магіка-фільм»

Потрібно з бюджету: 4,3 млн грн

Відомий документаліст Сергій Буковський («Живі») планує зняти двосерійний проект про лідерів українського національного руху. Деяких із його героїв уже немає в живих, у тому числі й Левка Лук'яненка. Буковському не вперше працювати з темою завоювання української незалежності: у 2011 вийшов його фільм «Україна. Точка відліку» про перипетії 1989-1991 рр., але події останніх років примушують знову відрефлексувати знайомі портрети.

4

«Подорожники»

_

Фото: Галина Храпко, Facebook

Середній бал: 46,75

Виробництво: Star Media

Потрібно з бюджету: 16,5 млн грн

Серіал «Подорожник» складається з 16 епізодів – це комедія, драма і мюзикл в одному флаконі. Немов Монтеккі і Капулетті, немов жителі Вілларібо і Віллабаджо, ворогують у ньому господарі двох сусідніх придорожніх кафе. Поки важко сказати, буде це іронічна соціалка чи лише сміх над провінційною українською бізнес-моделлю, але обличчя серіалу вселяють довіру: головні ролі в ньому виконають Наталія Сумська («Сторожова застава»), Ірма Вітовська («Нюхач»), Олеся Жураковська («Донбас») та В'ячеслав Довженко («Кіборги»). Режисер проекту – Христина Сиволап (серіал «Папа Ден»).

5

«Кайдашева сім’я XXI»

_

_

Середній бал: 46,00

Виробництво:«Прокіно»

Потрібно з бюджету: 13,3 млн грн

Набивши руку на серіалі «Кріпачка», режисер Максим Литвинов візьметься за екранізацію всіма улюбленого роману Івана Нечуй-Левицького, адаптованого для ТБ сценаристом «Кіборгів» Наталією Ворожбит. Як випливає з заголовка, дія нового 12-серійного серіалу буде перенесена в наші дні. Цілком у дусі самого роману під час голосування за проекти в Мінкульті переплутали картки «Кайдашевої сім'ї XXI» і просто «Кайдашевої сім'ї» – повнометражного фільму від режисера Івана Войтюка («Платон Ангел»), що дало черговий привід позбиткуватися на тему оригінальності ідей вітчизняного кінопрому, де персонажі шкільної класики нарозхват.

6

«Код предків»

Катя Chilly

_

Середній бал: 45,88

Виробницто:«Фреш Продакшн»

Потрібно з бюджету: 2,2 млн грн

Хочеться вірити, щодо свого виходу фільм отримає менш безглуздо-езотеричну назву, але сама задумка виглядає чудово: це фільм-дослідження українського фольклору за допомогою сучасної української музики. Однією з героїнь передбачувано стане Катя Chilly, чия торішня реінкарнація на шоу «Голос країни» вже стала забуватися, і якій не зашкодить нове переродження – цього разу в ролі екранної фолк-діви.

Українська музична сцена, зокрема й етно-музика – феномен, який давно час удостоїти низки кіноесе, тож «Код предків», як і довгоочікуваний «Вусатий фанк», вийдуть якраз вчасно. Режисер «Коду» – білорус Володимир Луцький, який раніше зняв історичний фільм «Хроніка Мінського гетто. Народжені двічі».

7

«Тарас Шевченко: Перший самурай»

_

_

Середній бал: 45,44

Виробництво:«Крісті Фільм»

Потрібно з бюджета: 19,6 млн грн

Що ж, після Авраама Лінкольна – мисливця на вампірів, чом би й ні? Шевченко-самурай був не єдиним втіленням поета, який претендував на держфінансування: проект «Укртелефільму» про Кобзаря «І я таки живий» опинився на 90-му місці в лонг-листі. Зрозуміло, чому на тлі пригодницького проекту у традиційної біографічної реконструкції не було шансів: як показала «Сторожова застава», аудиторія любить крос-культурне змішення і анахронізми (на цьому, мабуть, збирається зіграти й «Король Данило»). Тож історія Тараса Шевченка, який зустрів із загадковими японськими воїнами, теж цілком вписується в цю нішу.

8

«Таємниці великих українців»

_

_

Середній бал: 45,33

Виробництво:«ТЕТ-Продакшн»

Потрібно з бюджету: 13,7 млн грн

Дар'я Саричева, що зняла для «1+1 Продакшн» серіал «Україна. Повернення своєї історії», створить черговий незвичний телепроект – гібрид журналістського розслідування та історичної передачі. Його автори вирушать у хрестовий похід проти міфів із життя видатних українців (і навпаки, на пошуки раніше невідомих фактів). Якщо вірити пітчингу, крім чергового «невідомого» Тараса Шевченка і князя Володимира нам представлять низку значно менш вивчених особистостей.

9

«Ковчег»

Кадр із тизера фільму «Ковчег»

_

Середній бал: 44,85

Виробництво: PRONTO FILM

Потрібно з бюджету: 1,8 млн грн

Короткометражний «Ковчег» розповість про жертв війни на Донбасі, які рідко згадуються у фронтових зведеннях: про тварин, залишених у зоні АТО. Режисер стрічки, 28-річний Крістіан Жерегі, працював військовим кореспондентом і сам брав участь у бойових діях на сході України. За його плечима – фільм «Край землі: Зона АТО». «Для ветеранів це дуже болюча тема, – пояснює він важливість нової картини. – Важко бачити божі створіння, які не можуть взяти зброю і захиститися, не можуть утекти». На пітчингу Жерегі переказав історію про те, як його побратими замаскували білий автомобіль під машину ОБСЄ, вийшли на зв'язок із терористами, попросивши їх не стріляти, і повантажили врятованих тварин в автобуси. Експерти пророкують фільму успішну фестивальну долю і, хочеться вірити, що так воно й буде.

10

«Украдений місяць. Кум»

_

_

Середній бал: 44,7

Виробництво:«Магіка-фільм»

Потрібно з бюджету: 4,2 млн грн

Сама лише назва короткометражного мультфільму Ольги Захарової викликає в пам'яті Гоголя. Творці «Украденого місяця» будуть дотримуватися стилістики знаменитого українського графіка Юрія Химича, імітуючи за допомогою комп'ютерних технологій його фірмову техніку «гуаш + акварель». Мультфільм позиціонується як доросла казка для дітей і розповідає про двох дітей, які під час різдвяної хуртовини стали свідками боротьби сил зла і добра: на сторожі останніх стоїть козак-характерник на прізвисько «Кум».

З повним списком претендентів на державне фінансування можна ознайомитися на сайті Мінкульту. Поки невідомо, під яким зі щасливчиків буде підведено риску, тож залишається лише тримати кулаки за гідні проекти. 

Статті до теми

Главное в разделе

Культура

Сучасне патріотичне кіно: що дивитися?

Культура

Покупець не відмовилася від порізаної картини Бенксі

Популярное на ТелекритикеДуся

Марченко попрощалася із шоу «Танці з зірками»

Бізнес

Новий телеканал Мураєва матиме назву «Наші». Старт 7 листопада. ОНОВЛЕНО

Дуся

Забудьте «Олю» якнайшвидше: «Новий канал» та «Квартал 95» готують нестандартне гумористичне шоу

Дуся

Ведуча «Ранок з Україною» роздяглася для Playboy та зізналася, що любить ранковий секс