ТЕЛЕКРИТИКА

Скільки заробляють журналісти в Україні

«Телекритика» дізналась, яка сьогодні найприбутковіша посада у ЗМІ та де платять найбільше

Бізнес

Люди, далекі від медіа, вважають, що професія журналіст користується не лише суспільною повагою та славою, а й означає високі зарплати. Своєю чергою, самі журналісти скаржаться, що їхню працю абсолютно не цінують. Чи добре насправді живеться медійникам в Україні – розбиралася «Телекритика».


Варто почати з того, що професія журналіста вже понад п'ять років, за даними рекрутингових агентств, одна з найзатребуваніших в Україні. Сьогодні здобути освіту журналіста в нашій країні можна в 39 університетах четвертого рівня акредитації – так, щорічно дипломи бакалаврів з журналістики отримують понад три тисячі студентів, магістрів – близько двох, повідомляє Міністерство освіти і науки України.

Незважаючи на попит, робота в медіа поки що навіть близько не наближається до топ-10 найбільш високооплачуваних спеціальностей в країні, значно поступаючись працівникам IT-галузі, бухгалтерам і банківським працівникам, свідчать дані Державної служби статистики.

Щоб оцінити, в яких умовах працюють журналісти в Україні, важливо враховувати кілька факторів – передусім зарплати медійників залежать від посади, яку вони обіймають у засобах масової комунікації (ЗМК). По-друге, важливе територіальне розташування місця роботи і, на жаль, ще одним фактором впливу на рівень оплати журналістської праці є гендерна приналежність.

Скільки коштує праця журналіста?

Де-факто дізнатися відповідь на це запитання можна в трьох джерелах: Держстаті, на офіційних сайтах ЗМК і на сайтах рекрутингових компаній. Але варто лише зазирнути в ці джерела і зіставити дані для цілісної картини, виходить справжнісінька каша. Справа в тому, що згідно з офіційною статистикою, зарплати журналістів у країні зростають практично в геометричній прогресії.

Якщо ще в січні цього року середня місячна зарплата працівника інформаційної галузі становила 12 248 гривні, то вже в березні вона зросла до 13 809 грн. При цьому таким райдужним в картині Держстату виглядає не тільки галузь ЗМК, а й ринок праці в Україні в цілому. Практично щомісяця зарплати в країні збільшуються на від 100 до 500 гривень. За даними на березень, середня ЗП в країні становила 8 382 гривні, враховуючи, що офіційна мінімальна заробітна плата – 3 723 грн. Добре живемо, чи не так?

Дані рекрутингових агентств значно реалістичніше дивляться на ринок праці. Як повідомляє сайт trud.com, зарплат, зазначених у офіційній статистиці, не бачила переважна більшість працівників медіагалузі в Україні. І тільки в березні цього року середня зарплата по Києву ледь наблизилася до позначки в 10 тисяч гривень.

_

_

При цьому дані сайтів з пошуку роботи констатують на ринку праці в галузі ЗМК протилежну державній тенденцію – як виявилося, зарплати медійників у країні за останній рік без урахування інфляції стали падати. Якщо в липні 2017 року в середньому журналіст у Україні заробляв 5 700 гривень, то в березні 2018-го його ЗП знизилася до 5 500, повідомляє статистика сайту trud.com.

Таку тенденцію експерти пояснюють підвищеною плинністю кадрів і надлишком журналістів на ринку праці. Кому ж вірити? Як повідомив у інтерв'ю «Телекритиці» президент Української асоціації медіабізнесу Олексій Погорєлов, до реалій на ринку праці журналістів усе ж ближчі профільні сайти з працевлаштування.

«Звичайно, вони не показують картину на 100% точно, але все ж тут пропозиції роботодавців конкурують між собою – тому я вважаю, що сайти дають картинку більш схожу на правду», – прокоментував Олексій Погорєлов.

Де в Україні журналісти отримують найбільше?

Вважається, що всі дороги ведуть до Риму, в нашому випадку – до Києв. Але й тут, як виявилося, промах. Згідно з сайтами з пошуку роботи, такими як rabota.ua, hh.ua і work.ua, найвищі зарплати пропонують медійникам у Вінницькій області. Середня зарплата в цьому регіоні становила 15 тисяч гривень. При цьому, як правило, у всіх областях найвищі ЗП пропонують працівникам телебачення, найнижчі – у друкованих виданнях.

На другому місці після Вінницькій області – Донецька – близько 15 тисяч гривень. До речі, журналісти Луганської області таким розкішним життям похвалитися не можуть. За даними сайту trud.com, журналісти східної частини Донбасу задовольняються в середньому зарплатами на 700 гривень меншими навіть мінімальної заробітної плати в країні. Так, середня зарплата журналіста Луганській області одна з найнижчих в Україні і становить 3 тисячі гривень.

Київська область в рейтингу trud.com посідає третю позицію з показником середньої зарплати в 10 тисяч гривень. Третє і четверте місце – Миколаївська і Одеська області відповідно, зарплати медійників на півдні країни становлять близько 9 тисяч гривень.

«Згідно з даними Держстату, жінки отримують на 25% менше чоловіків на одних і тих самих посадах. У вітчизняних ЗМІ різниця в зарплатах становила 33%»

Як трапилось, що сьогодні найвищі зарплати не в Києві? Такий феномен можна пояснити тим, що саме на підконтрольній Україні частини Донецької області розташовуються більшість філій і корпунктів ключових медіахолдингів країни. Плюс рівень зарплати журналіста в зоні АТО у зв'язку з підвищеним ризиком для життя, згідно з Кодексом законів про працю, має бути вищим, ніж на інших територіях.

Бачити в лідерах за рівнем зарплат Вінницьку область – не дивно. Три роки поспіль, згідно з дослідженнями Міжнародного республіканського інституту (МРУ), Вінниця посідає перше місце серед усіх регіонів України за комфортністю життя. Як відзначають соціологи, дані дослідження ґрунтуються передусім на співвідношенні рівня доходів і витрат місцевих жителів. У рейтингу МРУ за 2017 рік Київ розташувався на 16-й позиції.

В якій області найбільше потребують журналістів?

Відповідь на це питання очевидна. Крім того, що в столиці розташовані практично всі державні установи, представництва міжнародних організацій та посольств іноземних держав, понад 70% центральних офісів ключових ЗМК також у Києві, свідчать дані Державного комітету телебачення і радіомовлення.

_

_

Якщо ж конвертувати кількість пропозицій про роботу по всій Україні в процентне співвідношення, за даними trud.com, 28,9% вакансій відкрито в Києві, по 13,2% у Харківській та Дніпропетровській областях та 10,5% від усіх пропозицій – у Полтавській області .

Яка посада в ЗМК найоплачуваніша?

Один із ключових чинників, які безпосередньо впливають на рівень зарплати – посада, яку обіймає медійник. Зрозуміло, що найбільше в кожній з галузей отримує працівник на керівній посаду. Тому опустимося з небес на землю і розглянемо взаємозв'язок між рядовими посадами в галузі ЗМК і рівнем зарплат.

_

_

За даними сайту trud.ua, до подій Революції Гідності в 2013-2014 рр. однією з найбільш високооплачуваних в Україні була посада випускового редактора. Сьогодні пальма першості в галузі ЗМК за журналістами-аналітиками. Така зміна на ринку медіа досить закономірна і пов'язана з викликами сучасності, кажуть експерти.

«Після революції (Гідності. – Ред.) у медіа стала змінюватися бізнес-модель. На локальних ринках попит на кваліфікованих людей – зокрема й у медіа Ц зростає. Реформи, які проходять у країні, вимагають якісної й масштабної роботи журналістів – і для організації людей, і для поширення досвіду, і для дискусій в громадах, і для популяризації територій, і ще дуже багато для чого. Це – абсолютно нове, досі мало опрацьоване інформаційне поле, тому сьогоднішньому читачеві/слухачеві/глядачеві потрібна якісна інформація. І потреба в якості з року в рік тільки зростатимк», – каже президент Української асоціації медіабізнесу Олексій Погорєлов.

Гендерний баланс у оплаті праці журналістів

Гостре питання гендерної диспропорції в оплаті праці в галузі медіа на світовому рівні було порушене не так давно, а саме – влітку минулого року. Тоді одна з найвпливовіших у світі телерадіомовних організацій BBC офіційно опублікувала дані про зарплати своїх ключових журналістів. Побачивши великі суми, навіть багато британські колеги із цеху позаздрили, що вже казати про українських журналістів.

Крім цього, оприлюднення зарплат працівників BBC викликало скандал у середовищі правозахисників. Як виявилося, серед найбільш високооплачуваних журналістів BBC тільки чверть – жінки. У результаті конфлікту генеральний директор BBC лорд Тоні Холл назвав таку нерівність «обурливою» і пообіцяв незабаром ужити «термінових і суттєвих заходів» з усунення проблеми.

Найбільш високооплачувані журналісти BBC

Фото: BBC

В Україні ж про таке замислюються значно рідше. Та й взагалі вважається, що журналістика – суцільне жіноче царство. Зовні все так і виглядає. Одак насправді диспропорція в оплаті праці за статевою ознакою в журналістиці значно вираженіша, ніж на ринку праці в Україні в цілому. Згідно з даними Держстату, жінки в середньому отримують на 25% менше чоловіків на одних і тих же посадах. У галузі ЗМІ в Україні різниця в зарплатах в 2017-2018 рр. становила 33%, повідомляє міжнародний аналітичний центр WageIndicator Foundation.

При цьому, згідно зі звітом Міжнародної федерації журналістів, рівень гендерної дискримінації в Україні, як і в світі, збільшується з віком. Так, у країнах Євросоюзу жінки-журналісти заробляють на 17% менше, ніж чоловіки, а в країнах Південної Америки ця різниця становить лише 4%. Основна група жінок, що зазнає вікової дискримінації, – від 30 до 45 років. Це пояснюється тим, що їм доводиться приділяти увагу не тільки роботі, а й догляду за дітьми, що своєю чергою призводить до зупинки кар'єрного росту і, відповідно, нижчої заробітної плати.

Скільки отримують журналісти за кордоном?

За даними розділу вакансії, щотижня оновлюваного виданням Guardian, журналістам залежно від кваліфікації в середньому пропонують дохід від 30-60 тисяч фунтів стерлінгів на рік (від 1,06 млн до 2,13 млн гривень). Доходи кореспондентів у США трохи більші, там за рік у середньому журналіст може заробити близько двох мільйонів гривень (понад $80 тис.). Якщо ж взяти середню зарплату в столиці – 10 тисяч гривень – то за рік український журналіст отримує лише 120 тис. грн.

Якщо ж порівнювати доходи українських журналістів і медійників у країнах колишнього Радянського Союзу – картина знову не весела. Згідно зі звітом Міжнародної федерації журналістів, наша країна відрізняється одними з найнижчих зарплат по СНД. Наприклад, журналісти в Росії і Казахстані заробляють у середньому близько $900, а в Україні навіть $400 отримує лише кожен третій журналіст.

Чи варто очікувати покращень на ринку праці найближчим часом?

З цього питання думки аналітиків розходяться. Зі слів Олексія Погорєлова, така проблема – питання часу і праці самих журналістів.

«Роботи багато, потреби аудиторії в якісній інформації зростають. Звідси – безліч можливостей писати, продавати свої знання і навички. Так, потрібно побігати, але журналіста ноги годують», – коментує Олексій Погорєлов. 

У свою чергу, голова правління Інституту світової політики Віктор Шлінчак стверджує, що найчастіше в підвищенні зарплат в Україні не зацікавлені самі роботодавці. Адже вартість праці журналіста-розслідувача або аналітика на ринку вища, ніж копірайтера і рерайтера. 

«Ще варто враховувати і те, що практично всі ЗМІ заробляють за рахунок реклами, а це тільки стимулює головних редакторів створювати кричущі заголовки, спотворювати інформацію і спекулювати на скандалах», – розповів Віктор Шлінчак. 

Підбиваючи підсумки, експерти зійшлися на думці, що оскільки країна живе напередодні виборів (президентські вибори в Україні призначені на 31 березня 2019 року), то ринок відреагував традиційно – підвищенням зарплат. Виборчі перегони призведуть до сплеску замовних матеріалів, тимчасові вакансії і, відповідно, додатковий дохід для журналістів, які висвітлюють вибори.

Статті до теми

Главное в разделе

Бізнес

Телерейтинги: Оля, прощавай, Оля, пробач

Бізнес

«1+1 медиа» запустила мобильное приложение с украинским ТВ-контентом

Популярное на ТелекритикеБізнес

Телерейтинги: Оля, прощавай, Оля, пробач

Дуся

У Вишнякова и Сахневич появились взаимные чувства

Дуся

«Оля тепер вертушка». Після травми ведучої проект «Оля» може залишитися без Фреймут

Дуся

Проголосуй за голлівудських зірок в українських блокбастерах