ТЕЛЕКРИТИКА

Нацрада сьогодні планує провести радіоконкурс під пропрезидентську радіостанцію «Прямий ФМ» в обхід суспільних радіостанцій

Бізнес

Сьогодні Нацрада з питань телебачення і радіомовлення готується підбити підсумки оголошеного в травні конкурсу на 48 вільних радіочастот ФМ-діапазону в 17 областях України.


Як повідомляється, загалом у конкурсі візьмуть участь 37 учасників. За інформацією джерел «Телекритики», головним тріумфатором конкурсу стане новостворена розмовна радіостанція «Прямий ФМ», яку готує до запуску пропрезидентський телеканал «Прямий». Новий мовник подав найбільше заявок на конкурс – радіостанція претендує на 18 частот. «Прямий ФМ» на одну частоту випереджає за кількістю поданих заявок радіостанції Національної суспільної телерадіокомпанії України (НСТУ) – три радіостанції суспільного мовника («Українське радіо», «Промінь» і «Культура») претендують на 17 частот, більшість з яких не перетинаються з «Прямим ФМ».

Серед 48 частот ліквідними можна назвати тільки 10 частот у 7 містах: Харкові (106,1 МГц, потужність – 1 кВт), Дніпрі (89,3 МГц, потужність – 100 Вт), Кропивницькому (98,9 МГц, потужність – 100 Вт ), Львові (88,2 МГц, потужність – лише 30 Вт), Луцьку (102,4 МГц, 100 Вт, виставлено на конкурс тільки 12 годин мовлення), Кривому Розі Дніпропетровської області (виставлено відразу три частоти – 104,3 МГц, 102,3 МГц і 98,7 МГц) і Білій Церкві Київської області (дві частоти – 98,8 МГц і 100,9 МГц). У конкурсних умовах Нацрада прописала обов'язкове розміщення соціально важливих програм, цілісність мережі мовлення і програмного наповнення.

«Прямий ФМ» vs НСТУ: чому суспільні мовники вже програли бій

Раніше в ЗМІ була інформація про те, що президентська четвірка Нацради має завдання побудувати мережу радіостанції «Прямий ФМ» до майбутніх президентських виборів. Нацрада складається з 7 осіб, четверо з яких призначені за президентською квотою (Юрій Артеменко, Уляна Фещук, Сергій Костинський і Валентин Коваль), троє – за парламентською (Олександр Ільяшенко, Ольга Герасим'юк та Олег Черниш). Ілляшенко ситуативно голосує разом із президентською частиною Нацради. Однак членам Нацради потрібен кворум для голосування (мають бути присутні 6 осіб). Сьогодні на конкурсі через планове закордонне відрядження буде відсутня Герасим'юк. Чи відбудеться конкурс, багато в чому залежить від дій Олега Черниша. Сьогоднішні дії Нацради щодо радіостанції стануть таким собі маркером для подальшої оцінки роботи членів регулятора.

Член Нацради Сергій Костинський, який курирує конкурси у відомстві, відмовив у коментарі: «Я не можу коментувати конкурс, який ще не відбувся. Засідання розставить усі крапки над "і"», – повідомив чиновник.

Новостворена розмовна радіостанція «Прямий ФМ» (ТОВ «ТК «Прямий») претендує на всі ліквідні частоти: Харків (106,1 МГц), Дніпро (89,3), Львів (88,2), Кропивницький (98,9), Біла Церква (98,8), Кривий Ріг (подалася на всі три частоти – 104,3, 102,3 і 98,7). Крім того, радіостанція хоче отримати три частоти в Дніпропетровській області: Нікополі (99,5), Павлограді (91,1) і Марганці (91,5). Також радіостанція подалася на 7 частот у таких населених пунктах: Мелітополь Запорізької області (102,2), Чаплинка Херсонської області (106,4), Переяслав-Хмельницький Київської області (107,7), Кам'янець-Подільський Хмельницької області (102,8), Ніжин Чернігівської області (92,2), Лубни Полтавської області (104) і Хуст Закарпатської області (106,8).

У мережі «Українського радіо» Національної суспільної телерадіокомпанії України немає ФМ-частот у Харкові, Одесі, Івано-Франківську та Ужгороді. З обласних центрів у «Променя» є тільки Луцьк, у «Культури» – Харків, Луцьк та Івано-Франківськ. «Українське радіо» претендує на такі 9 частот: Харків (106,1), Камінь-Каширський (105,8), Новоград-Волинський (89,3), Гайворон Кіровоградської області (106), Петрове Кіровоградської області (105,5), Лохвиця Полтавської області (105,5), Кам'янець-Подільський Хмельницької області (105,3), Ніжин Чернігівської області (92,2) і Чигирин Черкаської області (101,3). «Промінь» претендує на 5 частот: Дніпро (89,3), Кривий Ріг (98,7), Токмак (103,9), Чаплинка (106,4) та Ніжин Чернігівської області (96,2). «Культура» – на три частоти: Хуст Закарпатської області (106,8), Дубровиця Рівненської області (105,3) та Кам'янець-Подільський Хмельницької області (102,8).

Чому «суспільники» не подали жодної заявки на Львів, Кропивницький, Білу Церкву та лише одну заявку на Кривий Ріг (у місті немає радіо «Культура»)? Генпродюсер «Українського радіо» Дмитро Хоркін проігнорував запит. Голова прес-служби НСТУ Вікторія Сидоренко, почувши запитання, відмовила в коментарі. «Ця тема не потребує швидкої відповіді», – заявила вона, після чого кинула слухавку. Закон про суспільного мовника зобов'язує регулятора видати ФМ-частоти радіостанціям НСТУ, але на практиці на останніх радіоконкурсах їм діставалися тільки неліквідні частоти. Анонімне джерело запевняє, що між президентською четвіркою Нацради і керівництвом НСТУ була домовленість про те, що остання не буде подаватися на низку частот, виставлених на конкурс, поступаючись місцем «Прямому ФМ». Таким чином, юридично претензії до Нацради висунути буде непросто.

Сьогодні у радіостанції «Прямий ФМ» є тільки ліцензія на цифрове мовлення DAB+ у Києві. Отримуючи її в Нацраді 6 вересня, директор радіостанції Євгенія Захарова описала концепцію майбутньої радіостанції. Мовник робитиме акцент на стрім з місця події: «Ми хочемо робити інформаційне радіо, але не хочемо робити talking, як «Радіо НВ». Ми маємо намір робити 5-6 ввімкнень на годину з місць подій. В ефір каналу наші журналісти будуть вмикатися окремо, а потім вмикатися спеціально для радіо, даючи прямий стрім. Це важливо, оскільки саме такого інформаційного радіо у нас немає. Основна ставка у нас на стрім, але будуть, звичайно, вечірні та ранкові формати, де є гостьові студії. Гості з каналу «Прямий» можуть переходити на радіо і давати коментарі там. Ми будемо обов'язково слухати думку людей, які будуть нам телефонувати. Також запустимо для слухачів застосунок second screen, тобто це буде інтерактивне радіо. Ми плануємо вести мовлення 16 годин у прямому ефірі. Музики не буде, розважальні проекти також поки що не плануємо. Думаю, запустимося через два, максимум – три місяці», – розповідала Захарова.

Телеканал «Прямий», а разом із ним і радіостанція «Прямий ФМ», офіційно належить екс-регіоналу Володимирові Макеєнку. Реальним власником «Прямого» в ЗМІ називали Ігоря Кононенка, першого заступника голови фракції БПП, однокурсника і бізнес-партнера президента Петра Порошенка. На початку 2000-х Володимир Макеєнко працював із Порошенком у фракції «Солідарність», а в 2015-му був кандидатом на посаду мера Києва від партії «Наш край», яку в ЗМІ називають технічним проектом Банкової; сьогодні він входить до політради «Нашого краю».

Битва за Кривий Ріг

Особливо яскравим на конкурсі буде змагання за три вільні частоти в Кривому Розі. На ці частоти в цілому «Телекритика» нарахувала 10 претендентів. Крім «Променя» і «Прямого» на ці частоти подалися такі радіостанції: «Максимум ФМ» з холдингу ТРК «Люкс» мера Львова Андрія Садового (подало одну заявку на 102,3), «Радіо Рокс» із «ТАВР медіа» Миколи Баграєва і Віктора Пінчука (на 104,3), київське «Громадське радіо» (на 104,3), мовник україномовної музики «Радіо 1» Олександра Ксенофонтова і радіоменеджера Юрія Лященка (на дві частоти – 104,3 і 102,3), місцеве дніпровське «Радіо Мікс» власника провайдера «Фрегат» (входить до топ-10 провайдерів України) Сергія Шишкіна (на 98,7), комунальне «Радіо «Рудана» місцевої міськради (на 98,7). Також частоту в місті хочуть отримати дві новостворені радіостанції – ТОВ «Радіо Кривбас» (подалося на частоту 104,3) і ТОВ «Радіо Світ» (на 102,3). Концепція цих радіостанцій буде представлена ​​на конкурсі. Директором і власником обох компаній безпосередньо зазначено одну особу – Сергія Якубенка. Зі слів джерела «Телекритики», Якубенко представляє інтереси нардепа БПП, екс-журналіста ТВі Костянтина Усова. Останній готує радіостанцію під скандального одеського забудовника Володимира Галантерника – у нього нібито є свої інтереси в місті. У Кривому Розі близько двох років у кабельних мережах працює телеканал Галантерника «Перший міський».

Місцеве комунальне «Радіо «Рудана» (КП «ТРК «Рудана» Криворізької міськради) хоче частоту 98,7; до 2015-го мовник вів дротове мовлення; у структурі підприємства є також місцевий телеканал. Як відомо, мер Кривого Рогу Юрій Вілкул – член «Опоблоку». Дніпровське «Радіо Мікс» (ТОВ «Радіо Мікс») претендує відразу на 4 частоти в області: крім 98,7 в Кривому Розі радіостанція подала заявку на 99,5 – у Нікополі, 91,1 – у Павлограді і 89,3 – у Дніпрі. На початку року радіостанцію хотів купити холдинг «Люкс» для розвитку мережі «Максимум ФМ», мовник у січні розраховував переоформити концепцію радіостанції в Нацраді, але регулятор переніс розгляд питання на необмежений термін через заборону на переоформлення, прописану в ліцензії «Радіо Мікс».

Бизнес

Телерейтинги: история о том, как Хабиб победил Макгрегора, а «Женский Квартал» – Хабиба

Джерело «Телекритики» вказує на те, що одна частота відійде «Променю», друга – «Прямому ФМ», третя – радіостанції Усова, перемогу отримає «Радіо Світ» з позивними Kawa FM.

Далі – про інших учасників конкурсу: загальнонаціональні та мережеві радіостанції, регіональних і комунальних мовників.

Загальнонаціональні радіостанції. Радіохолдинг «ТАВР медіа» хоче добудувати мережу трьох радіостанцій. «Радіо Рокс» (ПП «Фірма «Лямін») подалося на три частоти: Кривий Ріг (104,3), Біла Церква (100,9) та Ніжин (106,2). «ХІТ ФМ» (ТОВ «ТРК «Медіа Маркет») хоче отримати три частоти: 89,6 – у Шацьку Волинської області, 89,3 – у Новоград-Волинському Житомирської області та 107,1 – у Любашівці Одеської області. «Мелодія ФМ» (ТОВ «ТРК «Радіо Кохання») хоче такі три частоти: 102,4 – у Луцьку (Підгайці), 98,2 – у Кропивницькому і 105,3 – у Кам'янець-Подільському. Що прикметно, «Мелодія ФМ» у разі перемоги в Луцьку змушена буде ділити частоту з місцевою радіостанцією «СіД ФМ» ( «Редакція газети "Сім'я і дім"»), яка мовить на цій частоті 12 годин на добу. Втім, остання подалася на конкурс на мовлення на інші 12 годині на цій частоті. Буде дуже дивно, якщо перемога на цій частоті не дістанеться «СіД ФМ».

«Бізнес радіо груп» Анатолія Євтухова. Холдинг хоче добудувати мережу DJ FM (ТОВ «Українська радіо група»), подавши 5 заявок на 4 міста: Кропивницький (98,9), Біла Церква (98,8 і 100,9), Кам'янець-Подільський (105,3) та Мелітополь (102,2). Радіостанція POWER FM (ПП «Компанія «Нова Хвиля») претендує на 8 частот у 7 містах: Біла Церква (98,8 і 100,9), Березань (96,6), Переяслав-Хмельницький (107,7) – усі Київської області; Лубни Полтавської області (104) і три міста Дніпропетровської області – Марганець (91,5), Нікополь (99,5) і Павлоград (91,1).

Холдинг ТРК «Люкс». «Люкс ФМ» (ПрАТ «ТРК «Люкс») хоче отримає частоту 102,8 у Кам'янці-Подільському, а запорізька компанія холдингу ДП «ТРК «Класик» ТОВ «РС Великий Луг» (входить в холдинг) претендує на дві запорізькі частоти: 102,2 – у Мелітополі та 99,5 – у Нікополі. «Максимум ФМ» (ТОВ «ТРК «Праймедіа») хоче апетитніші частоти: Кривий Ріг (102,3), Біла Церква (98,8) і Кропивницький (98,9).

«Радіогрупа УМХ» втікача Сергія Курченка. Радіостанція «Авто радіо» (ДП «ТРО «Довіра») після втрати частот восени минулого року через непрозору власність претендує на свою ж анульовану частоту в Харкові (106,1). Власність радіостанції при цьому не стала прозорою – бенефіціаром зазначено Дмитра Крікберга – менеджер бізнесів втікача Курченка.

«Радіостанція україномовної музики «Країна ФМ» (ПАТ «РК «Гала») Карла Габсбурга хоче дві частоти: 89,3 – у Новоград-Волинському та 102,8 – у Кам'янці-Подільському. Тоді як україномовне музичне «Радіо 1» (ТОВ «ТРК «Українське музичне мовлення»), що мовить тільки в Луцьку, претендує на Кропивницький (98,9) і Кривий Ріг (104,3 і 102,3).

Регіональні радіостанції. Радіостанція «Львівська Хвиля» (ТОВ «ТРК «Львівська Хвиля») претендує відразу на 8 частот: Камінь-Каширський (105,8 МГц), Любомль (90,3), Шацьк (89,6) – усі Волинська область; Новоград-Волинський Житомирської області (89,3); Дубровиця (105,3) і Зарічне (107,1) Рівненської області; Кам'янець-Подільський (102,8) та Славута (100,0) Хмельницької області. Власник радіостанції – Ярослав Кривошия, тесть львівського бізнесмена Ярослава Хом'яка, який працював у облдержадміністрації, в нульових він очолював податкову у Львові, його місцеві ЗМІ тісно пов'язували з Віктором Медведчуком.

«Радіо М» (ТОВ «ТРК «Можлівість») зі Слов'янська Донецької області хоче дві частоти в Дніпропетровській області: 91,1 – у Павлограді та 102,3 – у Новодністровську. Радіостанція належить Вікторові Куриленку та його синові Едуарду.

Хмельницька радіостанція «О'КЕЙ» (ТОВ «ТРК «Всім Радіо») планує отримати частоту в Кам'янці-Подільському, мовник подався відразу на обидві частоти в місті – 105,3 і 102,8. Власниками радіостанції значаться Олександр Човган і Ігор Довбня. Їй конкуренцію складе місцева дротова радіостанція «Подолянин ТВ» (ТОВ «ТРК «Подолянин TV»), вона претендує на частоту 105,3. Директор і власник радіостанції – Володимир Крушановський. Релігійне радіо «Емануїл» (ТОВ «ТРК «Еммануїл») також хоче частоту 105,3 у Кам'янці-Подільському та 92,2 – у Ніжині Чернігівської області.

«Радіо Одеса» (ТОВ «ТРК «Радіо Одеса») радіоменеджера Костянтина Гуцаля, яке сьогодні мовить тільки в селі Петровірівці Одеської області, хоче ще дві частоти в області: 107,1 – у Любашівці та 102,6 – у Захарівці.

Київське ТОВ «Парбат» (власники – Микола Пасько та Віталій Димченко) претендує на дві частоти: Хуст Закарпатської області (106,8) та Новодністровськ (102,3) Чернівецької області. Що за радіостанцію планують запустити, стане відомо на конкурсі. Чернівецький телеканал сім'ї Бурбак з «Народного фронту» ТВА (ТОВ «ТРК «ТВА») хоче запустити радіостанцію в Новодністровську (102,3). А на частоту в Хусті також претендує ТОВ «Радіо-Захід ФМ+» із села Павшине Мукачівського району Закарпатської області. У компанії вказано троє власників – Олександр Лучків, Євгенія Чубірко та В'ячеслав Шутко.

Житомирський телеканал «СК1» (ТОВ «Медіа-Проспект») планує створити радіостанцію, подавши заявку на частоту 89,3 у Новоград-Волинському. Мовник належить Олені Веретельник і Михайлу Пхтаєвичу. Телеканал мовить у кабелі, два тижні тому він отримав цифрові частоти в області (без Житомира) на конкурсі Нацради. Представники телеканалу здивували членів регулятора технічним і виробничим розмахом. Мовникові можуть позаздрити навіть деякі київські телеканали.

У Павлограді на частоту два претенденти – ТОВ «ТРК «Світло-2018» (власники – Сергій Букаранов, Артем Коваль і Вадим Савін) і ТОВ «Міст Медіа Комунікейшнз» (власники – Вілен Анісімов і колишній PR-директор ТЕТ Руслан Керімов). Обидві компанії новостворені, які саме будуть радіостанції, стане відомо на конкурсі.

Комунальні радіостанції. Найцікавіша сутичка намічається за малопотужну львівську частоту (88,2 МГц, 30 Вт). Крім «Прямого ФМ» на неї подали заявки дві новостворені комунальні радіостанції: облради (КП «ТРК «Перший Західний») і міськради (ЛКП «Львівське радіо»). У перше комунальне підприємство входить обласний телеканал, який контролює ВО «Свобода». Другий мовник – це радіостанція, створена під мера міста Андрія Садового; на її базі хочуть створити молодіжний медіа-центр, львівський медіахаб, а також музей Львівського радіо, на що в березні було виділено 2 млн гривень із місцевого бюджету.

Також у конкурсі братимуть участь й інші комунальні радіостанції. Комунальна організація «Редакція Городищенський районного радіомовлення «Голос Городищини» з села Городище Черкаської області претендує на частоту в с. Орловець (107,8). КП Сокирянської районної ради «ТРО «Сокиряни» із Сокирян Чернівецької області хоче отримати частоту в Новодністровську (102,3). ПП «Редакція міської районної газети «Життєві обрії» хоче частоту в Великому Митнику (105,5). Комунальні радіостанції можуть не вести цілодобове мовлення, їм регулятор дозволяє ретранслювати суспільні.

Початок конкурсу об 11:00. Якими будуть його результати, читайте незабаром на «Телекритиці».

Статті до теми

Главное в разделе

Бізнес

Новий телеканал Мураєва матиме назву «Наші». Старт 7 листопада. ОНОВЛЕНО

Бізнес

Велике зламування: як Китай проникав у американські мережі через мікрочіп (частина 1)

Популярное на ТелекритикеБізнес

Новий телеканал Мураєва матиме назву «Наші». Старт 7 листопада. ОНОВЛЕНО

Дуся

Ведуча «Ранок з Україною» роздяглася для Playboy та зізналася, що любить ранковий секс

Дуся

Забудьте «Олю» якнайшвидше: «Новий канал» та «Квартал 95» готують нестандартне гумористичне шоу

Бізнес

Велике зламування: як Китай проникав у американські мережі через мікрочіп (частина 1)