ТЕЛЕКРИТИКА

Як Нацрада збирається штрафувати мовників

За заклики до повалення влади і розпалювання ворожнечі національним каналам доведеться заплатити мільйони

Бізнес

Президент підписав закон про нові штрафи Нацради з питань телебачення і радіомовлення. Тепер у регулятора є можливість штрафувати телеканали і радіостанції на значні суми за антидержавні заклики і трансляцію непатріотичного контенту. Втім, під час його обговорення в парламенті санкції встигли трохи пом'якшити.


Санкції без попередження

Минулого тижня парламентський комітет з питань свободи слова та інформаційної політики завершив підготовку до другого читання законопроекту «Про вдосконалення процедури застосування санкцій Нацрадою з питань телебачення і радіомовлення». Як повідомив «Телекритиці» автор документа народний депутат Григорій Шверк (Блок Петра Порошенка), він повинен бути внесений до порядку денного Верховної Ради до кінця місяця.

Нагадаємо, у першому читанні законопроект Шверка був схвалений на початку вересня. Ініціатива передбачає введення нових великих штрафів для мовників, які порушують профільне законодавство або ліцензійні умови.

Так, за трансляцію закликів до насильницької зміни конституційного ладу, розв’язування агресивної війни, розпалювання національної, расової або релігійної ворожнечі, пропаганду верховенства або неповноцінності людей за національними або расовими ознаками, за релігійною приналежністю або соціальним походженням радіостанція чи телеканал можуть без жодного попередження бути оштрафовані на суму еквівалентну 25% від сплаченого ліцензійного збору.

У всіх інших випадках регулятор може штрафувати мовника лише після винесення попередження, якщо той не усунув порушення у визначений термін. Так, штраф в 10% від вартості ліцензії доведеться заплатити за показ знятих після 1 серпня 1991 року передач і фільмів, що популяризують російських силовиків і виправдовують окупацію Криму, а також за фільми з акторами і режисерами з «чорного списку» Мінкульту. За тяжкістю покарання ці проступки прирівнюються до трансляції порнографії, матеріалів, що пропагують наркотики, передач, які пропонують глядачам послуги ворожок або «народних цілителів». За інші порушення ліцензійних умов передбачений штраф у розмірі 5% від збору.

Нові санкції чекають і на провайдерів платного телебачення. За трансляцію телеканалів без дозволу регулятора компанія може бути без попередження оштрафована на 25% від вартості ліцензії. За відсутність у пакетах обов’язкових каналів з так званої універсальної програмної послуги (зараз – всі ефірні телеканали, з 1 січня 2017 року – тільки державні та регіональні мовники) – на 10%, за інші порушення ліцензійних умов – на 5%.

Кого карати?

Уляна Фещук і Юрій Артеменко вже давно домагаються розширення повноважень Нацради

Фото: Максим Лісовий

Незважаючи на те що ініціаторами законопроекту значаться Григорій Шверк і ще шість народних депутатів з усіх парламентських фракцій і груп, крім Опозиційного блоку, технічно документ був розроблений у самій Нацраді – у властивостях скачаних з сайту ВР файлів у полі «Автор» зазначені начальниця відділу нормативно-правового забезпечення регулятора Ірина Пархоменко та спеціаліст юридичного управління Сергій Плевако.

Формальна можливість штрафувати мовників і провайдерів у Нацради є вже багато років. Але застосовувати такі санкції вона може тільки після винесення порушнику трьох попереджень. До того ж сам розмір штрафів, згідно з чинним законодавством, має затвердити уряд, проте кілька його складів протягом останніх років ігнорували відповідні пропозиції регулятора. Зрештою в листопаді 2015 року Кабмін Арсенія Яценюка погодив запропоновану Нацрадою сітку штрафів (від 5% до 25% від суми ліцензійного збору). Проте в той же час саму можливість визначення розміру штрафів підзаконним актом оскаржили в Конституційному суді 49 народних депутатів на чолі з Сергієм Капліним (у лютому заявив про вихід із БПП, але досі числиться у фракції).

У Нацраді відмовилися уточнити, проти яких мовників можуть передусім застосувати нові штрафи. Однак регулятор уже давно говорить про необхідність розширення власних повноважень щодо санкцій, регулярно звертаючи увагу на порушення законодавства, що потребують оперативнішого втручання.

Так, наприклад, вже близько півроку Нацрада не може покарати супутниковий «слов’яно-арійський» телеканал «Планета» за розпалювання міжнаціональної ворожнечі, відкритий антисемітизм та інші порушення. У червні цього року попередженням відбулася і херсонська радіостанція «АКС», яку Нацрада звинуватила в розпалюванні ненависті до кримськотатарського населення області. Схожі порушення законодавства регулятор виявляв і в ефірі телеканалу «Гамма», пов’язаного із забороненою Компартією України.

У разі якщо законопроект буде ухвалено, ту ж «Планету» Нацрада змогла б без попередження оштрафувати на 25% вартості супутникової ліцензії – це близько 30 тис. грн. У випадку з національними ефірними телеканалами суми штрафів становитимуть мільйони.

У виступах Петра Симоненка на телеканалі «Гамма» Нацрада побачила розпалювання міжнаціональної ворожнечі

Скріншот: телеканал «Гамма»

Пом’якшити і уточнити

У середу, 12 червня, парламентський комітет з питань свободи і слова й інформаційної політики розглянув 60 правок, які надійшли до законопроекту перед другим читанням. Зі слів Григорія Шверка, ті з них, що були схвалені, частково захищають мовників від можливого зловживання Нацрадою новими повноваженнями.

Передусім йдеться про терміни сплати штрафів – затверджена поправка Олени Кондратюк («Батьківщина») уточнює можливість оскарження санкцій у суді. При цьому 30-денний термін сплати штрафу призупиняється і порушнику не нараховується додаткова пеня.

За пропозицією Кондратюк із законопроекту вилучено норму про штрафи за розпливчасте «приниження національної честі та гідності». Також додано уточнення, що звільняє мовника від відповідальності за незаконні заклики, що пролунали в прямому ефірі від осіб, які не є працівниками ЗМІ, та тільки в тому разі, якщо ведучий прямого ефіру намагався припинити такі висловлювання.

До того ж мовників позбавили необхідності переоформляти ліцензію після будь-якої зміни в структурі власності – затверджені правки передбачають надання інформації лише у разі зміни безпосереднього власника і кінцевого бенефіціара.

Найбільш дискусійною виявилася поправка Олени Кондратюк про контроль над компетентністю регулятора у питаннях визначення правопорушень. Депутат запропонувала підтверджувати висновки Нацради про трансляцію протизаконних закликів, мови ворожнечі та іншого висновком якогось «органу співрегулювання», створеного за участю мовників.

Однак, на думку члена Нацради Уляни Фещук, така норма ставить під сумнів повноваження і компетенції регулятора як колегіального органу. "В результаті ми зійшлися на тому, що створення нового «органу співрегулювання» – питання окремого законопроекту. У мовника в будь-якому разі залишається можливість оскаржити рішення Нацради в суді і замовити окрему експертизу ефіру, яка підтвердить або спростує звинувачення в порушенні", – пояснив «Телекритиці» Георгій Шверк.

Найбільш серйозні правки до законопроекту запропонував Юрій Мороко ( «Опозиційний блок»). Апелюючи до принципів захисту свободи слова, він пропонував знизити розміри штрафів та застосовувати санкції лише в разі, якщо порушення законодавства було доведено в суді. Однак правки Юрія Мороко, а також його колеги по фракції Сергія Ківалова були повністю проігноровані комітетом.

На думку заступника гендиректора групи StarLightMedia Анатолія Максимчука, законопроект після внесення правок дійсно став більш збалансованим. "Важливо, що були уточнені критерії та порядок застосування штрафів, можливість оскаржити рішення Нацради в суді. Загалом ми сподіваємося, що цей закон дасть змогу встановити єдині правила гри на ринку", – зазначає топ-менеджер.

У самому регуляторі затверджені комітетом правки не вважають критичними. "Але проблемні місця законопроектів виявляються в процесі їх застосування", – зазначає член Нацради Уляна Фещук.

Статті до теми

Главное в разделе

Бізнес

Новий телеканал Мураєва матиме назву «Наші». Старт 7 листопада. ОНОВЛЕНО

Бізнес

Велике зламування: як Китай проникав у американські мережі через мікрочіп (частина 1)

Популярное на ТелекритикеДуся

Марченко попрощалася із шоу «Танці з зірками»

Бізнес

Новий телеканал Мураєва матиме назву «Наші». Старт 7 листопада. ОНОВЛЕНО

Дуся

Забудьте «Олю» якнайшвидше: «Новий канал» та «Квартал 95» готують нестандартне гумористичне шоу

Дуся

Ведуча «Ранок з Україною» роздяглася для Playboy та зізналася, що любить ранковий секс