ТЕЛЕКРИТИКА

Чому за рекламу на піратських сайтах можна потрапити до в’язниці

І до чого тут фінансування тероризму

Бізнес

Які зміни відбулися в українському законодавстві щодо інтернет-піратства і який це має вплив на рекламодавців і агентства.


15 червня відбулася конференція на тему «Що повинні знати компанії-рекламодавці в зв'язку зі змінами законодавства про піратство: незнання не звільняє від відповідальності». Під час заходу адвокат, експерт Інституту масової інформації Андрій Осипов розповів про деталі нового законодавства і те, як розвиватиметься фінансування піратства у вигляді нового злочину. «Телекритика» записала найцікавіші моменти його виступу.

Мета будь-якого пірата – гроші. Ключовим поняттям у меті пірата є створення аудиторії. Звідки вона береться? Завдяки поширенню популярного контенту – касовий фільм, серіал, новий альбом популярного виконавця. Аудиторія належить правовласникові. Пірат, який не вкладав у це грошей, не працював і не думав про продукт, вкрав собі цю аудиторію.

У нас вже є в законодавстві визначення інтернет-піратства і цілий великий закон щодо блокування контенту. Зараз у нас буде і новий злочин, передбачений статтею 176 Кримінального кодексу, яка називається «Фінансування піратства».

Фото: Ната Боровик

Про що в ньому йдеться?Фінансування незаконного відтворення творів культури, науки, мистецтва, комп'ютерних програм, баз даних тощо. Якщо це завдало значних матеріальних збитків, то може каратися позбавленням волі на строк до двох років. Якщо ці дії були вчинені повторно або матеріальної шкоди було завдано у великому розмірі, то покарання – позбавлення волі від двох до п'яти років. Частина третя цієї статті каже, що все зазначене, вчинене службовою особою з використанням службового становища, вчинене групою осіб або якщо шкода завдана в особливо великих розмірах, карається строком від трьох до шести років.

Що таке фінансування інтернет-піратства? Умовно кажучи, коли якийсь чоловік вирішив стати піратом, найняв собі команду хакерів, купив їм комп'ютери, це означає, що він їх профінансував. Потрібно розуміти, щодо інтернет-піратства – це ще не бізнес, а лише підготовка. Бізнес – це коли вони починають заробляти.

У нас вже є схожа норма – відповідальність за фінансування тероризму. В Україні вже притягують до відповідальності за непрямі угоди.

Як розвиватиметься фінансування піратства як новий вид злочину? Будуть визначені принципи – непряме фінансування і придбання краденого. Слідчі діятимуть за принципом, кому це вигідно, і не завжди будуть шукати інтернет-піратів. Швидше за все, цей злочин буде в формі провини з прямим або непрямим умислом. Сподіваюся, що в українській практиці вкорениться виключно прямий умисел. Інакше у разі непрямого умислу слідчі матимуть більш широке поле для маніпуляцій. Також варто пам'ятати, що гроші залишають сліди, а вони у кого? У рекламодавців.

«Аудиторія належить правовласникові. Пірат, який не вкладав у це грошей, не працював і не думав про продукт, вкрав собі цю аудиторію».

Наявність платіжних систем, за якими неможливо ідентифікувати отримувача коштів, становить загрозу для захисту інтелектуальної власності.

Кому вигідне фінансування інтернет-піратства? Пірату – так, він отримує гроші. Рекламодавцеві – так, він отримує аудиторію, на яку розраховував і, можливо, вона обійшлася йому дешевше. Правовласнику – ні, він не отримав нічого.

В українському законодавстві існує презумпція прав правовласника захисту інтелектуальної власності. Якщо слідчий встановить, що сам правовласник прав не надавав, це використання є неправомірним. Фінансування піратства є самостійним видом злочину. Іноді розслідування піратства затягуватиметься, а ось фінансування його буде найбільш привабливим для слідчих.

Платежі у нас усі офіційні, вони відкриті, ніхто не носить готівку в валізах. Потрібно розуміти, що в Україні існує ціла практика, коли слідчі йдуть по грошовому сліду. Їм буде важко знайти того анонімуса, якому заплатили біткоїнами або якимись іншими криптовалютами. Однак гроші пішли з рахунку рекламодавця або агентства, а потім вони запитують: "А чому ви пірата не шукаєте?" Слідчий скаже: "А де він? Скажіть де – зловимо, а поки що ми впіймали вас". Можливо, злочин розглядатися не буде – не визначена форма провини, знали чи не знали, але шкоди репутації завдадуть, крові поп'ють, працівників відволічуть від роботи. Як свідчить діяльність українських слідчих, так часто і буває.

Главное в разделе

Бізнес

Скільки заробляють журналісти в Україні

Бізнес

Недовго музика грала: вже восени «Все буде добре» повертається до старого формату

Популярное на ТелекритикеДуся

День вишиванки: як українські медійниці в традиційному вбранні красувалися

Дуся

Показала більше, ніж варто було: американська телезірка вийшла на червоний хідник в Каннах без білизни

Суспільство

«Геніальна і страшна»: червнева обкладинка National Geographic стала вірусною

Бізнес

Скільки заробляють журналісти в Україні